Małopolska przeciw smogowi
Rozwiązania do partycypacji społecznej będące elementem działań Małopolski w walce ze smogiem.
Ekointerwencja
Klient

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

ADRES
Aplikacje mobilne
partycypacja społeczna dla czystszego powietrza

Walka o czyste powietrze, to jeden z priorytetów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Właśnie wdrażany jest kolejny element programu ekoMałopolska – serwis ekoInterwencja służący m.in. zgłaszaniu niewłaściwego spalania paliw w piecach.

Smog, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych społecznie problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Z raportu NIK wynika, że Polska jest wciąż jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Wśród prawie 3 tys. miast z całego świata ujętych w bazie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według danych z lat 2012-2015, w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem PM10 było 45 polskich miast. W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 rocznie przedwcześnie umiera ok. 46 000 osób, czyli mniej więcej tyle ile wynosi liczba mieszkańców Kołobrzegu.

Dlatego tak ważne są wszystkie inicjatywy mające na celu systemową walkę o czyste powietrze. Pozytywnym przykładem takich działań jest uruchamiane właśnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego narzędzie ekoInterwencja działające w ramach projektu ekomalopolska.pl. Zbudowany przez wrocławską spółkę GISPartner system jest zintegrowanym rozwiązaniem służącym zgłaszaniu przez mieszkańców naruszeń z zakresu ochrony środowiska. Szczególny nacisk położono na zgłaszanie niewłaściwego spalania paliw. Efektem ma być nie tylko możliwość szybkiej interwencji służb w przypadku zlokalizowania „kopciucha”, ale i szerokie budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu.

Kierownik projektu z ramienia GISPartner, podkreśla technologiczne zaawansowanie systemu. Jest on nie tylko przygotowany na duże obciążenia, ale w inteligentny sposób zarządza całym procesem zgłoszenia. Te możliwe są zarówno przez dowolną przeglądarkę internetową, jak i w dedykowanych aplikacjach dostępnych w systemie Android i iOS. Użytkownicy po prostym, opartym na geolokalizacji, zgłoszeniu mogą być informowani o jego statusie powiadomieniami push (działającymi i w aplikacjach, i w przeglądarkach desktopowych).

Zobacz również
Geoportal Krajowy – najważniejsza mapa Polski
ISOK – Informatyczny System Osłony Kraju
GAZ SYSTEM – integracja systemów GIS i SAP
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Portal Geostatystyczny z danymi GUS
Ekointerwencja – w walce ze smogiem
MZGK Nowa Sól – zintegrowany e-bok i GIS
Geoportal Dolnego Śląska – mapy na każdą potrzebę
Małopolski System Informacji Przestrzennej
Toruń 3D – wirtualny spacer po mieście
Geoportal Karkonoskiego Parku Narodowego
Polityka prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać niektóre informacje, zazwyczaj w formie "ciasteczek". W tym miejscu możesz zmienić swoje ustawienia prywatności, ale pamiętaj, że brak wyrażenia zgody może uniemożliwić korzystanie z naszego serwisu.