Scroll Top
Mobilna
ekoMałopolska
Ekointerwencja, serwis służący m.in. zgłaszaniu niewłaściwego spalania paliw w piecach, to kolejny element programu ekoMałopolska.

Smog, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych społecznie problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Z raportu NIK wynika, że Polska jest wciąż jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Wśród prawie 3 tys. miast z całego świata ujętych w bazie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według danych z lat 2012-2015, w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem PM10 było 45 polskich miast. W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 rocznie przedwcześnie umiera ok. 46 000 osób, czyli mniej więcej tyle ile wynosi liczba mieszkańców Kołobrzegu.

Dlatego tak ważne są wszystkie inicjatywy mające na celu systemową walkę o czyste powietrze. Pozytywnym przykładem takich działań jest uruchamiane właśnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego narzędzie ekoInterwencja działające w ramach projektu ekomalopolska.pl. Zbudowany przez wrocławską spółkę GISPartner system jest zintegrowanym rozwiązaniem służącym zgłaszaniu przez mieszkańców naruszeń z zakresu ochrony środowiska. Szczególny nacisk położono na zgłaszanie niewłaściwego spalania paliw. Efektem ma być nie tylko możliwość szybkiej interwencji służb w przypadku zlokalizowania „kopciucha”, ale i szerokie budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu.

Kierownik projektu z ramienia GISPartner, podkreśla technologiczne zaawansowanie systemu. Jest on nie tylko przygotowany na duże obciążenia, ale w inteligentny sposób zarządza całym procesem zgłoszenia. Te możliwe są zarówno przez dowolną przeglądarkę internetową, jak i w dedykowanych aplikacjach dostępnych w systemie Android i iOS. Użytkownicy po prostym, opartym na geolokalizacji, zgłoszeniu mogą być informowani o jego statusie powiadomieniami push (działającymi i w aplikacjach, i w przeglądarkach desktopowych).

Polityka prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać niektóre informacje, zazwyczaj w formie "ciasteczek". W tym miejscu możesz zmienić swoje ustawienia prywatności, ale pamiętaj, że brak wyrażenia zgody może uniemożliwić korzystanie z naszego serwisu.