Main Content

Wirtualny spacer ulicami Torunia

Spółka GISPartner zrealizowała dla Urzędu Miasta w Toruniu zamówienie dotyczące budowy informatycznego, trójwymiarowego modelu Zespołu Staromiejskiego wraz z otuliną, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru chronionego Kępy Bazarowej, w postaci Systemu Informacji Przestrzennej „Toruń 3D”.

Głównym założeniem systemu Toruń 3D jest:

  • Promocja walorów kulturowych i historycznych miasta Toruń przez zapewnienie szerokiego dostępu w Internecie do interaktywnego modelu 3D Starego Miasta oraz Kępy Bazarowej
  • Zapewnienie turystom informacji o walorach turystycznych miasta (oraz usługach dla turystów) na obszarze Starego Miasta oraz Kępy Bazarowej
  • Inwentaryzacja stanu istniejącego środowiska kulturowego oraz przyrodniczego miasta Toruń (na terenie Starego Miasta i Kępy Bazarowej)

Łącznie powstało ok. tysiąc obiektów 3D budynków, wiaduktów, mostów, pomników i roślinności. Zarówno dla turystów jak i mieszkańców portal został zasilony w warstwy tematyczne tj. linie tramwajowe i autobusowe, parkingi, obiekty małej architektury, zabytki, pomniki, instytucje kultury oraz urzędy i inne.

Moduł 3D umożliwia ustawienia wyświetlania scen portalu z wykorzystaniem suwaków w zakresie nasłonecznienia (w zależności od godziny i daty) oraz mgły.

Jednym z modułów, który szeroko chcą wykorzystywać władze miasta są „Gry miejskie”. W przyszłości urząd chciałby wykorzystać platformę do organizacji tych gier. Ich uczestnicy poruszając się pośród modeli 3D będą szukali oznaczonych punktów. Kto je znajdzie, otrzyma nagrodę.

Całość systemu oparta jest na autorskiej aplikacji spółki GISPartner - iMap3D, która daje możliwość przetwarzania danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego (LiDAR). Rozwiązanie wymaga jedynie przeglądarki obsługującej standard WebGL.

System wdrożony przez Spółkę GISPartner dla Miasta Torunia jest jednym z pierwszych w Polsce systemów opracowanych w tej technologii. Autorska aplikacja iMap3D jest kompatybilna z wdrażanym do tej pory rozwiązaniem portalowym na platformie iMap. Dzięki temu dane 3D stanowią kolejny moduł na liście dostępnych kompozycji mapowych, a użytkownik może korzystać ze standardowych funkcji aplikacyjnych.

Torun_widok
Powiększ
Torun_widok
Torun_modele
Powiększ
Torun_modele
Torun_zabytki
Powiększ
Torun_zabytki
Torun_pominiki
Powiększ
Torun_pominiki

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis działa lepiej. Dowiedz się więcej.